Saturday, March 1, 2008

National Noodle Month- A Budget Friendly Choice?

The following is a recent article I found by Reuters on the affordability of Pasta. Very interesting for those that are watching the price of wheat and for those of us tightening our belts and budgets:

Pasta Remains Among Most Affordable Meals Despite Rising Food Costs
Mon Jan 21, 2008 10:15am EST

NEW YORK, Jan. 21 /PRNewswire/ -- American consumers are experiencing the biggest jump in food prices in 17 years. As the cost of milk, eggs, meat and produce rise, consumers are starting to feel the pinch, but there is a silver lining.

Skyrocketing wheat prices caused by a global supply shortage have forced manufacturers to raise prices for the first time in several years, yet pasta remains among the most economical and versatile foods available, according to the National Pasta Association (NPA), the trade association of the United States pasta industry.

The average price of a one pound box of pasta -- enough to provide two meals to a family of four -- is $1.20. More so, when taking additional ingredients, such as pasta sauce into consideration, the cost of a pasta meal is still about $3.05 or just $0.76 per serving. To read the full article please click HERE.

1 comment:

Kim said...

I noticed just the other day how much dry pasta had jumped in price. I used to be able to get different kinds for 50 cents a pound, now it's almost $1.

A box of pasta for one adult and one baby lasts all week long, talk about cheap! :)